Pompy

Jak działa pompa ciepła ?

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła to urządzenie chłodnicze, której zasada działania jest identyczna jak chłodziarki domowej - zabieranie energii z jednego ośrodka (schładzanie) i przekazanie jej do ośrodka drugiego (ogrzewanie). Lodówka schładza produkty spożywcze a zabrane ciepło przekazuje do otoczenia (na zewnątrz lodówki) za pomocą skraplacza umiejscowionego na tylnej ściance lodówki (czarna ożebrowana rurka). Skraplacz, którym oddawana jest energia cieplna do otoczenia jest gorący, mimo, że produkty spożywcze w momencie wkładania do lodówki miały o wiele niżą temperaturę - równą otoczeniu.

Pompa ciepła natomiast schładza grunt, wodę czy powietrze - czyli odbiera energię cieplną z otoczenia - np. grunt o temperaturze 0st.C zostaje schłodzony do temp. -3st.C. Jako że oddawaniu tej pobranej energii do drugiego otoczenia towarzyszy o wiele wyższa temperatura (np. +55st.C), przekazywana jest ona do instalacji grzewczej .

Pompa ciepła posiada wszystkie urządzenia układu chłodniczego, ale jednak o trochę innej konstrukcji. Są to: dwa płytowe nierdzewne wymienniki ciepła - parownik (2), skraplacz (4), wysokiej klasy sprężarka spiralna (3), zawór dławiący (5). Cały układ wypełniony jest czynnikiem chłodniczym, dzięki którego właściwościom, jest możliwe odbieranie energii z otoczenia o niskiej temperaturze i oddawanie jej do drugiego ośrodka przy dużo wyższej temperaturze. Najważniejszą cechą czynnika chłodniczego jest to, że zaczyna „gotować się” przy temperaturze -43,3st.C przy ciśnieniu otoczenia (czynnik R407C).
Do układu chłodniczego pompy ciepła należy podłączyć dwie instalacje towarzyszące, t.j. instalację dolnego źródła ciepła (1), która pobiera ciepło z otoczenia, np. gruntu i instalację grzewcza budynku, która przenosi energię cieplną z pompy ciepła wewnątrz budynku.

Więcej informacji na temat działania pomp ciepła znajdziecie Państwo w materiałach do pobrania.