Pompy

JAK TANIO PODGRZEWAĆ WODĘ UŻYTKOWĄ ?Pompa ciepła do cwu

Jeśli szukacie Państwo niedrogiego urządzenia, skutecznie obniżającego koszty podgrzewania ciepłej wody użytkowej - rozwiązaniem jest specjalna seria pomp ciepła - rozwiązanie zdecydowanie lepsze od kolektorów słonecznych. Urządzenia te posiadają w swojej konstrukcji zasobnik na ciepłą wodę o pojemności, w zależności od modelu pompy ciepła - 150, 200, 250 i 300L.

Poniżej przestawiamy główne zalety pomp ciepła do ciepłej wody użytkowej w porównaniu do kolektorów słonecznych.
Pompa ciepła do cwu Kolektory słoneczne
Zapewnia ogrzewanie przez cały rok, gdyż do jej efektywnej pracy wymagana jest dodatnia temperatura pomieszczenia, w którym jest zainstalowana; najlepiej powyżej 8oC (nie ma tu znaczenia nasłonecznienie tak, jak w przypadku kolektorów słonecznych) Kolektory słoneczne podczas pochmurnych dni nie są w stanie samodzielnie osiągnąć wysokiej temperatury wody.
Pompa ciepła zapewnia ciepłą wodę przez całą dobę – w ciągu dnia i w nocy. Kolektory słoneczne nie nagrzeją wody podczas nocy. Wniosek jest taki, że nawet jeśli woda zostanie nagrzana podczas słonecznego dnia, to po wykorzystaniu jej podczas wieczornej kąpieli, rano zachodzi konieczność podgrzania z innego źródła, np. grzałki.
Możliwość podgrzewania wody do +60oC Całkowita kontrola nad temperaturą podgrzewu CWU w zakresie +23oC - +60oC. W czasie wyjazdu na urlop bez problemu można wyłączyć urządzenie. Kolektora słonecznego nie wyłączymy na czas nieobecności w domu, w czasie upałów. Prowadzi to do długotrwałego nagrzewania jego powierzchni do wysokich temperatur wskutek braku odbioru gorącej wody , co skraca żywotność kolektora.
Niski koszt eksploatacji. Jednorazowe podgrzanie 300L wody do temp. ok. 50oC wynosi 2-3zł. Kolektory słoneczne wymagają dodatkowego źródła ciepła podczas pochmurnych dni. Klasyczne źródła ciepła to wysoki koszt eksploatacji.
Bardzo łatwy i szybki montaż nawet w istniejących budynkach. Idealnie nadaje się do modernizacji istniejących instalacji budynków. Kolektory słoneczne wymagają odpowiedniego usytuowania względem kierunków świata (nie zawsze jest to możliwe), poza tym wykonanie instalacji hydraulicznej między kolektorem a zbiornikiem cwu w istniejących budynkach również jest często kłopotliwe.
Brak dodatkowych kosztów i uciążliwych zabiegów eksploatacyjnych. Instalacja solarna wymaga co ok. 5 lat wymiany płynu solarnego. Poza tym zdarza się zapowietrzanie instalacji


Inne walory pompy ciepła do cwu:
  • Niski koszt inwestycyjny – niższy niż zamontowanie zestawu solarnego dla przygotowania 300L wody użytkowej.
  • Zasobnik wyposażony w wężownicowy wymiennik ciepła o powierzchni 1,45m2 do podłączenia zewnętrznego źródła ciepła (np. kominka, kotła na paliwo stałe)
  • Wysoka jakość wykonania i długa żywotność pompy ciepła
  • Spełnia wymagania obowiązujących norm i przepisów BHP oraz warunki przyłączenia (TAB) Zakładu Energetycznego i jest przebadana przez VDE (niemiecki SEP)
  • Urządzenie to posiada znak CE